کد مطلب: 21491 تعداد بازدید: ۳۰۱

یکی از مسائل مهم و اصولی اندیشه اسلامی، امامت است

یکی از مسائل مهم و اصولی اندیشه اسلامی، امامت است

پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۸:۱۱
انسیه باستانی مبلغ مدرسه علمیه شهیده بنت الهدی علی آباد کتول گفت: یکی از مسائل مهم و اصولی اندیشه اسلامی امامت می باشد.

باستانی در جلسه ای با عنوان "نقش امام در هدایت معنوی جامعه" که در این مدرسه برگزار شد، افزود: پیامبر اسلام(ص) بعد از هجرتشان به مدینه، اولین حکومت اسلامی را بنا نهادند و رهبری جامعه را شخصاً به عهده گرفتند. از آن به بعد حضرت علاوه بر انجام مسئولیت های پیامبرانه مثل دریافت و ابلاغ وحی و... عهده دار وظایف مربوط به رهبری جامعه اسلامی گردیدند.

وی در راستای شناخت حق از باطل به کلامی از امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت می فرمایند: امام در قرآن دو گونه است؛ عده ای امر خدا را بر امر خودشان مقدم می شمارند و حکم او را برتر از حکم خود قرار می دهند. عده ای فرمان خود را بر فرمان خدا مقدم می شمارند و مطابق هوس های خود بر ضد کتاب خدا عمل می نمایند.

مبلغ این مدرسه با اشاره به آیه "یهدون إلی أمرنا" تصریح کرد: امامان حق به فرمان خدا هدایت می کنند. هدایت نه تنها به معنای راهنمایی بلکه به معنی دستگیری و ایصال الی المطلق می باشد. البته برای افرادی که آمادگی و شایستگی آن را داشته باشند.

باستانی به جایگاه والای رهبری تأکید کرد و برخی ویژگی های جانشین پیامبر(ص) را عنوان کرد: تقوا و پرهیزگاری و برخورداری از ملکه عصمت به گونه ای که کوچک ترین گناهی از او سر نمی زند، علم و دانش که از علم پیامبر(ص) سرچشمه گرفته و متصل به علم الهی است، آراستگی به فضایل و سجایای اخلاقی در بالاترین درجات، توان اداره جامعه بشری و مدیریت صحیح آن براساس آموزه های دینی.

وی همچنین وجود رهبر و جانشینان پیامبر(ص) را ضامن تداوم حیات بشری و پاسخگوی نیازهای بشری دانست.