کد مطلب: 21354 تعداد بازدید: ۳۰۶

مهمترین عامل در قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر

مهمترین عامل در قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر

دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۵:۴۷
منیژه سالاری استاد مشاور و مبلغ فعال مدرسه علمیه خاتم الاوصیاء(عج) فاضل آباد گفت: مهمترین عامل در قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بود.

سالاری در مراسمی که به مناسبت عزاداری امام حسین(ع) در این مدرسه برگزار شد، به تبیین عوامل تشکیل نهضت حسینی پرداخت.

وی با اشاره به حدیث امام علی(ع) درباره فتنه  بنی امیه تصریح کرد: فتنه ی بنی امیه این بود که برنامه اسلام تیشه بر ریشه ی اسلام می زند. در این راه اقداماتی همچون؛ ترور روشنفکران، هتک حرمت های الهی و مخالفت عملی با اسلام و لعن و سب امام علی(ع) بر منبر ها...را با هدف نابودی اسلام انجام دادند.

مبلغ این مدرسه ضمن اشاره به عوامل شکل گیری قیام امام حسین(ع) اولین عامل را بیعت نکردن با یزید معرفي كرده و افزود: اگر امام حسین(ع) با یزید بیعت می کردند، حجت برای مردم تمام می شد و یزید بین مردم مقبولیت می یافت. و مفاسد دیگری همچون؛ تثبیت خلافت موروثی و تایید شخصیت خاص یزید و...را به دنبال می داشت.

سالاری با بیان اینکه دعوت مردم کوفه از امام حسین(ع) به عنوان عامل دوم قیام عاشورا است، تصریح کرد: علت خروج امام(ع) از مکه، جلوگیری از هتک حرمت خانه خدا بود. چون خانهی خداحرم امن الهی است و اگر امام(ع) در خانه خدا کشته می شدند، به این امنیت خدشه وارد می شد.

وی دومین علت خروج حضرت از مکه را پیشگیری از هتک حرمت خون نوه ی رسول خدا(ص) بيان کرد. چون در صورت کشته شدن ایشان در مکه، خون ایشان هدر می رفت و پیام اسلام به تمام انسان ها در تمام دوران ها منتقل نمی شد و جریان بیعت نکردن با یزید به عنوان نزاع شخصی نمود پیدا می کرد.

مشاور اين مدرسه از دیگر عوامل شکل گیری قیام امام حسین(ع) را امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد و با اشاره به وصیت نامه امام حسین(ع) افزود: هدف اباعبدالله، عمل به سیره رسول الله بود. زیرا اگر امر به معروف ونهی از منکر ترک شود، خداوند افراد شرور را بر جامعه مسلط می کند و دعای افراد خوب مستجاب نمی شود.

سالاري به شبهات مطرح شده در مورد امام حسين(ع) و عاشورا پاسخ گفته و به تطبیق واقعه عاشورا با مسائل روز پرداخت.

وي افزود: يكي از پیام هاي عاشورا امر به معروف ونهی از منکر است. یعنی هر کدام از ما در قبال جامعه مسئولیم. شعارهایی مانند مرگ بر آمریکا و... از مصادیق امر به معروف و ازنهی منکر می باشد. خطر اعتماد به کفر و نفوذ استکبار، همه ی دولت ها را تهدید می کند و ما باید در اين زمينه هوشيار باشیم.

مبلغ این مدرسه در پایان با تأکید بر اینکه توکل به خد می تواند یاریگر ما در تمام امور باشد، خاطرنشان کرد: دست خدا با مومنان است. همان خدایی که دریا را برای حضرت موسی(ع) باز کرد و آتش سوزان را برای حضرت ابراهیم(ع) سرد کرد، به ما هم یاری می رساند.