کد مطلب: 21230 تعداد بازدید: ۲۷۲

نهضت‌عاشورا از آغاز تا انجام‌، مجموعه‌اي از الگوهاي ‌ارزشمند در زمينة ‌اخلاق ‌و تربیت دینی است

نهضت‌عاشورا از آغاز تا انجام‌، مجموعه‌اي از الگوهاي ‌ارزشمند در زمينة ‌اخلاق ‌و تربیت دینی است

شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۴:۰۹
حجه الاسلام محسن عباس آبادی از اساتید سطح سه موسسه آموزش عالی الزهرا(س) گرگان گفت: نهضت ‌عاشورا از آغاز تا انجام‌، مجموعه‌اي ‌از الگوهاي ‌ارزشمند در زمينة ‌اخلاق ‌و تربیت دینی است

حجه الاسلام عباس آبادی در مراسم عزاداري امام حسين(ع)كه در جمع طلاب این مدرسه برگزار شد، با اشاره به جایگاه و اهمیت برپایی مجالس عزداری حضرت به بحث پیرامون شناخت سیره رفتاری و اخلاقی امام حسین(ع) پرداخت.

عباس آبادي بيان داشت: ‌عزاداری یکی از عناصر اصلی و کلی در بررسی فرهنگ عاشورایی است. بر پایه روایات، برپاداشتن عزا برای سالار شهیدان و یارانش مورد تاکید اهل بیت(ع) بوده است. عزاداری برای سیدالشهداء(ع) درحقیقت اظهار محبت به خاندان پیامبر خدا(ص) است.

وی تصريح كرد: نهضت‌ عاشورا از آغاز تا انجام‌، مجموعه‌اي ‌از الگوهاي ‌ارزشمند در زمينة ‌اخلاق‌و تربیت دینی است. یکی از مسائلی که حضرت اباعبدالله(ع) سعی در جلوه دادن آن داشتند مساله اخلاق است. تمام حرکات و رفتارهاي امام مبتنی بر اخلاق است.

اين استاد سطح سه از جمله صحنه هاي اخلاقي كه در عاشورا بروز و ظهور  بیشتری داشت،را شهادت حضرت علی اکبر(ع) معرفي كرد و افزود: نوع برخورد حضرت در آنجا متفاوت است و در بیانات هدفدار خودمی فرمایند: "خدایا تو شاهد باش که شبیه ترین افراد از لحاظ اخلاق و کردار به رسول خدا(ص) را به میدان نبرد فرستادم" که در واقع این حاکی از اهمیت پیروی از سیره اخلاقی ائمه اطهار(ع) است. چرا که از نبی مکرم اسلام وارد است که می فرمایند: نزدیک ترین شما به من، شبیه ترین شما به من است.

عباس آبادي خاطرنشان کرد: جایگاه اخلاق، مقدم بر اعتقادات و احکام است. از نبی مکرم اسلام(ص)گرفته تا ائمه معصومین(ع) همه برای رشد و تعالی و تنظیم و اصلاح اخلاق بشر مبعوث شدند. در کسب این فضیلت مهم اولین گام، لیست گرفتن از اخلاقیات خودمان است. به طوری که رفتار و اخلاق خود را با آیات و روایات مطابقت دهیم و در جهت اصلاح آن تلاش نماییم.

وی خطاب به طلاب این مدرسه گفت: با شناخت و کسب معرفت است که قطره اشکی که برای سالار شهیدان ریخته می شود رفع مانع می کند و موجب گشایش می شود. ما طلاب علوم دینی که سعی داریم به عنوان سفیران اباعبدالله(ع) و امام زمان(عج) باشیم؛ باید با شناخت سیره و منش این بزرگواران، همچون حر بن یزید ریاحی ان شاالله مورد عنایت ائمه اطهار(ع) و امام حسین(ع) قرار بگیریم.