کد مطلب: 21226 تعداد بازدید: ۲۴۷

عاشورا یک جریان ادامه دار و ماندگاری است كه برای همیشه و در هر زمانی وجود دارد

عاشورا یک جریان ادامه دار و ماندگاری است كه برای همیشه و در هر زمانی وجود دارد

شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۷:۱۲
آیت الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان گفت: عاشورا یک جریان ادامه دار و ماندگاری است كه برای همیشه و در هر زمانی وجود دارد.

آیت الله نورمفیدی در جلسه اخلاق هفتگی خود در جمع طلاب سطح دو و سه موسسه آموزش عالی و مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان به بحث پیرامون قیام عاشورا پرداخت و بیان داشت: عاشورا یک جریان است، جریان ادامه دار و ماندگاری که به مصداق  جمله ی " کُلُّ یومٍ عاشورا و کُلُّ ارضٍ کربلا "  برای همیشه و در هر زمانی وجود دارد.   

وي ادامه داد: بزرگترین انگیزه قیام امام حسین(ع) مسئله امر به معروف و نهى از منكر است كه این دو از مهمترین اركان دین مبین اسلام می باشد. امام(ع) در درجه اول مسئول اجرای این امر مهم اسلامى است و به میدان جهاد قدم نهاد تا این اساس و پایه مهم اسلامى را استوار سازد.

مؤسس اين مدرسه و مؤسسه آموزش عالي افزود: امر به معروف و نهی از منکر، تنها در تذکرات افراد عادی نسبت به بعضی از گناهان جزئی خلاصه نمی شود بلکه مهمتر از آن، آنگونه که در کلام خود امام حسین(ع) وارد است امر به معروف و نهی از منکر را قیام برضد حکومت ستمگر و تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی جامعه و تشکیل حکومتی بر اساس حق می داند و در جهت حیای این امر خطیر است که امام حسین(ع) جان خود و اهل بیت بزرگوار خود را فدا می کنند.

آیت الله نورمفیدی خاطرنشان نمود: پس از پيامبر اسلام(ص) بدعت هاي بسياري وارد جامعه اسلامي شد و در مقابل بخش قابل توجهي از سنن نبوي به دست فراموشي سپرده شد. امام حسين(ع) علاوه بر اينكه در وصيت نامه خود بر مسأله عمل به سنت پيامبر تأكيد دارد، محو و نابودي بدعت هاي ايجاد شده را نيز امري ضروري مي داند.

وی تصریح كرد:امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه الهی است اما در اجرای آن باید شرایط و حدود کاملاً رعایت شود در غیر این صورت ممکن است این عمل، ارتکاب منکر دیگری محسوب شود. نکته حائز اهمیت این است که در باب منکرها باید توجه به اصل و فرع نمود. چرا که اگر اصل ریشه کن نشود منکرها زیاد خواهد شد. در سایه از بین رفتن منکرهاست که دین واقعی ایجاد می شود و فرهنگ واقعی درست خواهد شد.

امام جمعه گرگان افزود: جلوه‌هاي زيبايي در آينه كربلا بسيار است. عاشورا سراسر زیبایی و شکوه است؛ زیرا به دست انسان هایی رقم خورده که در نهایت کمال و زیبایی های انسانی و اخلاقی می زیستند.هرکس که به این زیبایی ها دست یابد گویی به سعادت اخروی رسیده است.