کد مطلب: 21224 تعداد بازدید: ۳۷۶

با نگاه تعقل و تفکر به عاشورا توجه داشته باشیم

با نگاه تعقل و تفکر به عاشورا توجه داشته باشیم

یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۳:۵۸
مدیر کل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: در جلسات امام حسین(ع) ما نیازمند تحول عاقلانه هستیم نه عاشقانه. اگر تحول عاقلانه نباشد و عاشقانه باشد، به راحتی از بین می رود.

حجت الاسلام والمسلمین ثنایی در میزگرد عاشورایی که در مدرسه علمیه الزهراء(س) مینودشت برگزار شد، گفت: مردم به چیزی که باور دارند، عمل می کنند نه آنچه که آگاهی دارند. در جلسات امام حسین(ع) ما نیازمند تحول عاقلانه هستیم نه عاشقانه. اگر تحول عاقلانه نباشد و عاشقانه باشد، به راحتی از بین می رود.

وی تصریح کرد: از اول خلقت آدم تا اکنون هر روز جنگ های زیادی اتفاق افتاده در حالی که یاد آن جنگ ها ماندگار نبوده است. اما در سال61 هجری در نقطه ای بنام کربلا و عراق حادثه ای اتفاق افتاد که بیشتر از 1300سال می گذرد ولی عظمت آن حادثه بیشتر می شود وآن حادثه هنوز ماندگار است.

مدیر کل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: ما ابعاد کربلا را نمی بینیم و اهمیت نمی دهیم و فقط یک مرثیه یا یک حادثه تلخ بیان می شود. خدا نسبت به قرآن در خود قرآن سفارش کرده است که چرا در قرآن تدبر نمی کنید. قصصی که قرآن نقل کرده برای صاحبان خرد و اندیشه است.

حجت الإسلام ثنایی با اشاره به این روایت پیامبر اکرم(ص) «دو چیز با ارزش را در میان شما به یادگار می گذارم...» تصریح کرد: امام حسین(ع) عترت است، همه اتفاقات عاشورا عترت است. و ما باید با تفکر و تعقل به عاشورا نگاه کنیم.

وی تأکید داشت: شما طلاب در سخنرانی هایتان، یک سوال خوب طرح کنید و خوب هم پاسخ دهید تا شنونده قانع شود. اگر اینگونه باشد بسیاری از مشکلات در عرصه فرهنگی حل می شود.