کد مطلب: 21004 تعداد بازدید: ۳۵۸

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان گفت:

شأن مهم طلبگی، تفقه و فهم درست دین است.

شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۷:۳۸
نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان گفت: شأن مهم طلبگی، تفقه و فهم درست دین است.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی در جمع طلاب نوورود مدارس علمیه خواهران استان گلستان افزود: بقاء اسلام منوط به امام حسین(ع) و عاشورا و کربلا است، نقش عاشورا نقشی بسیار اساسی و حساس است، اگر این نقش را درست بفهیم، قطعا در فرهنگ ما طلبه‌ها بسیار مؤثر خواهد بود.

وی اظهار کرد: امروز طلاب آزادانه و به راحتی فعالیت می‌کنند که این نعمت را مدیون آن مرد بی‌نظیر تاریخ یعنی حضرت امام خمینی(ره) و اکنون مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) هستیم، پس قدر این توفیق الهی را بدانید.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با بیان اینکه انگیزه ورود به حوزه، بسیار مهم و سازنده است، ادامه داد: ممکن است انگیزه رفتن به دانشگاه درس خواندن، مدرک گرفتن، وارد بازار کار شدن و نهایتا زندگی کردن باشد اما انگیزه یک طلبه باید فراتر و مقدس‌تر باشد.

آیت‌الله نورمفیدی با تعریف معنای تفقه در دین بیان داشت: به هر فهمی دین نمی‌گویند، تفقه یعنی فهم درست و مستدلّ و منطقی از دین، خداوند در سوره توبه(آیه نفر) دو نکته در این باره را بیان می‌کند (لیتفقهوا فی الدین) و (ولینذروا قومهم إذا رجعوا)؛ بر این اساس شما طلاب وارد حوزه شده‌اید تا دین فهم شوید، شما باید خودتان را برای این امر آماده کنید.

امام جمعه گرگان تصریح کرد: ما در جامعه متدین زیاد داریم اما دین‌فهم کم داریم، این روزها فهم دین خیلی مشکل است، با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، با وجود فرقه ها، شبهات و ایده‌ها، حرف هایی که علیه اسلام گفته می‌شود و مرتب بر هر گوشه دین ما اشکال می‌گیرند شما به همراه فهم درست از دین، باید انذار و تبشیر نیز داشته باشید، امروزه زنان جامعه ما خیلی به شما طلاب نیاز دارند، در این راستا برای تأثیرگذاری بر دیگران، ابتدا خودتان عامل باشید.

آیت‌الله نورمفیدی با توصیه بر آشنایی با افکار و اندیشه‌های بزرگ مردانی مثل علامه طباطبایی و شهید مطهری خاطرنشان کرد: با کتاب‌های این بزرگان آشنا شوید و مطالعه کنید که به شما فکر و اندیشه می‌دهد، شأن مهم طلبگی، تفقه و فهم درست دین است که این میسر نمی‌شود مگر با زحمت، شب زنده‌داری و تلاش مستمر، همان‌گونه که سیره علما و فقهای بزرگ ما بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت: 7 هزار فرقه در دنیا وجود دارد که عرفان‌های کاذب را تبلیغ می‌کنند، وهابیت نیز هزینه‌هایی را صرف کرده و حساب شده فعالیت می‌کند تا دنیا را به دست گیرد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری خطاب به طلاب تأکید کرد: نسبت به جامعه و مسائل پیش آمده در دنیا، به روز باشید تا بتوانید از اسلام و ائمه(ع)، مسائل مربوط به زنان و خانواده و هر اشکالی که از دین و اسلام گرفته می شود، دفاع کنید و پاسخگو باشید، باید در عرصه جنگ فرهنگی با این دنیای کذایی وارد شوید.

آیت الله نورمفیدی ادامه داد: اگر بانوان و طلاب خواهر، فاضل و به روز با علم جامعه باشند، خیلی خوب و بیشتر از مردان می‌توانند حداقل از مسائل مربوط به زنان دفاع کنند، از طرف دیگر ذی‌طلبگی و آنچه که شأن یک طلبه است را رعایت کنید.