کد مطلب: 103837 تعداد بازدید: ۴۷

با حضور کارکنان مدارس علمیه خواهران گلستان؛

جلسه ستاد پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران در مدیریت استان گلستان برگزار شد

دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۱:۳۶
جلسه ستاد پذیرش حوزه‌های علمیه با حضور با حضور کارکنان مدیریت و مدارس علمیه خواهران استان گلستان از طریق اسکایپ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، جلسه ستاد پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران کشور با حضور کارکنان مدیریت این استان و ستاد پذیرش مدارس علمیه از طریق اسکایپ برگزار شد.

خانم حسینی‌واعظ در این جلسه با گرامیداشت ماه مبارک رجب، تعامل مناسب مدارس علمیه با مردم را سرمایه‌ای اجتماعیو تأثیرگذار خواند و بیان کرد: هدف اصلی حوزه‌های علمیه خواهران رسیدن به مرجعیت علمی و دینی بانوان در در امور مرتبط با زنان است و هیچ نهادی بهتر از حوزه‌های علمیه نمی تواند در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

وی با بیان اینکه نباید هدف را در حوزه‌های علمیه تقلیل داد، خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری‌هایی که در این نهاد صورت می‌گیرد، به منظور تربیت انسان‌های عالم و وارسته است تا وظیفه و رسالت خود در جامعه به بهترین شکل ایفا کنند.

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان در ادامه به اقدامات علمی امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: نشان دادن توان نظام آموزشی و تربیت شاگردان، از اقدامات کاربردی امام صادق(ع) بود تا بتوانند علاوه بر پاسخگویی به نیازهای جامعه، وضعیت علمی و آموزشی را رصد کرده و توان تقریب و تسلط بر منابع آموزشی عامه نیز داشته باشند.

حسینی‌واعظ با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی، مجتهد و متخصص از دیگر اقدامات امام صادق(ع) بود، خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه نیز در طول تاریخ حیات خود آثار درخشانی بر جای گذاشتند که استمرار فکر و عمل دینی، مرهون تلاش بی وقفه مراجع عظام، محققین و مبلّغان حوزه‌های علمیه است.

وی اظهار کرد: در طول تاریخ و بویژه در بیوت عالمان دینی، بانوان آگاه و بافضیلتی تربیت یافتند که برخی علوم رایج حوزه‌های علمیه را از پدران خود فرا گرفتند اما به دلایل مختلف، تاسیس حوزه‌های علمیه خواهران ضرورت یافت و در نیمه اول دهه 60 به صورت مدرسه‌ای و رسمی در قم و برخی شهرهای دیگر کشور گشایش یافت.

استاد حوزه با اشاره به کمک حوزه‌های علمیه خواهران به گسترش دینداری، عنوان کرد: ارتقای دانش و دینداری ورودی‌های حوزه، ترویج دانش دینی در میان بانوان به طور مستقیم و بوسیله مبلّغان زن با توجه به نیازها و تجارب زنان و گسترش دینداری در خانواده ها با استفاده از مادران و خواهران متدینی که یا در حوزه‌ها تحصیل کرده اند و یا بوسیله بانوان ظلبه ارشاد شده‌اند، نمونه‌هایی از نقش‌آفرینی بانوان طلبه است.

حسینی واعظ اذعان کرد: با توجه به رشد جوامع و پیچیده شدن اوضاع و ارتباطات زندگی انسانی و پیشرفت علوم، بازنگری جدی در برخی از امور حوزه‌های علمیه خواهران امری جدی و ضروری است، اما این بازنگری، نباید ماده اصلی حوزه‌های علمیه را به عنوان مرکز تحقق و انتشار علوم اسلامی تغییر دهد.

وی گفت: علرغم توجه فراوان امام راحل(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری(دام ظله العالی)، مدارس علمیه خواهران مسیر طولانی‌تری برای بهینه‌سازی در پیش دارند، از این رو، توجه به این حوزه با تأکید بر جایگاه زنان در فرهنگ‌سازی بسیار ضرورت دارد.

 مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان در ادامه پیرامون پذیرش حوزه‌های علمیه و شیوه جذب علاقمندان، نکات مهمی را بیان داشت و بر ضرورت فعالیت تمام کارکنان مدیریت استان و مدارس برای جذب حداکثری داوطلبان تاکید کرد.

حسینی واعظ با برشمردن آسیب‌های پذیرش در سال‌های گذشته، نقش طلاب، دانش‌آموختگان و مبلغان موفق را مهم ارزیابی کرد و افزود: جذب داوطلبان باید از بیوتات صالحه باشد و به حداقل‌ها اکتفا نشود.

در ادامه این جلسه، هریک از اعضای ستاد به بیان نظرات و پیشنهادات خود در زمینه پذیرش پرداختند.