کد مطلب: 100666 تعداد بازدید: ۳۷

معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) کلاله:

دستیابی به امر تعلیم و تربیت نیازمند تحقیق و پژوهش است

چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۵:۳۵
معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) کلاله گفت: تحقیق و پژوهش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و برای رسیدن به امر تعلیم و تربیت، نیازمند تحول و جنبش علمی در امر پژوهش هستیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران گلستان، خانم معصومه پایمرد در جمع کارکنان مدرسهعلمیه فاطمه الزهرا(س) کلاله بیان کرد: پژوهش به معنای مطالعه آگاهانه، برنامه ریزی شده و هدفمند در جهت رفع پیچیدگی و ابهام است؛ هر آنچه که انسان را برای شناخت و اطلاع کامل از موضوعی کنجکاو می کند را پژوهش گویند.

وی افزود: تحقیق و پژوهش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و برای رسیدن به امر تعلیم و تربیت نیازمند تحول و جنبش علمی در امر پژوهش هستیم.

معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) کلاله ادامه داد: یک انسان موفق، مخصوصا یک طلبه که امر تبلیغ دین را بر عهده دارد، باید در امر پژوهش از تمام توان استفاده کند زیرا مبلغ دین باید پژوهشگر باشد تا امور را بطور شایسته به دیگران انتقال دهد.

پایمرد، هفته پژوهش را فرصت مناسبی دانست تا دست‌اندرکاران امر، دستاوردها و چالش های موجود را مورد بررسی قرار داده و به اهمیت و نقش پژوهش در عرصه اندیشه، دانایی و رسیدن به تعالی و کمال واقف شده و در جهت رفع مشکلات و آسیب ها برنامه ریزی و سیاست‌گذاری نمایند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در این باره می فرمایند: «تحقیق کردن یک مجاهده مستمر علمی است»، بنابراین، یک پژوهش گر موفق، در جهت توسعه مهارت های علمی خود همواره تلاش کرده و نسبت به توسعه و پیشرفت مرزهای دانش در سطح جامعه احساس مسئولیت می کند.

استاد حوزه افزود: این مهم زمانی تحقق پیدا می کند که بگوییم: آموزش باید پژوهش محور باشد تا انسان را به سرمنزل مقصود و هدف متعالی برساند زیرا همه انسان‌ها علاوه بر شنیدن و تفکر نیازمند آموزش و پژوهش نیز هستند تا با کشف حقیقت مسائل به اوج معرفت و دانایی رسیده و دیگران را در این راه راهنمایی و هدایت کنند.

پایمرد، با بیان اینکه لازمه این جنبش علمی، آموزش و پژوهش همراه با تفکر، بصیرت و آگاهی است، گفت: پژوهش نیز از محورهای پیشرفت هر جامعه است، چنانچه حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: «برای ترقی و پیشرفت، هیچ روشی بهتر از تحقیق و پژوهش نیست».

وی ادامه داد: این فرایند نیازمند سعی و تلاش جدی از سوی اساتید و طلاب است تا بدین وسیله اهمیت و ضرورت پژوهش را درک کرده و سیر مطالعاتی داشته باشند و به عنوان یک مبلغ مجاهد در جهت پیشرفت جامعه و مردم قدم بردارند.